Piima söötmine: hästi kasvavad vasikad annavad 1. laktatsiooni ajal rohkem piima

Suur piima kogus, mis tagab vasikate hea kasvu, annab lehma esimese laktatsiooni ajal häid tulemusi.
13.02 2022, 08.07, autor Frederik Thalbitzer

 Suurem hulk piimatootjaid võiksid kasutada kaheastmelist piima söötmist, et suurendada vasikate kasvu ja tagada suurem piimatoodang 1. laktatsiooni ajal. Nii arvab Camilla Schilling Pedersen, ettevõtte KvegXperten karjanõustaja.
„Näeme, et neid, kes seda edukalt kasutavad, on üsna suur hulk, ja sellest võiks saada kasu rohkem inimesi,“ ütleb ta.
Piim on tõhus viis vasikatele energiat anda. Mõni usub, et suur hulk piima põhjustab kõhulahtisust, kuid tema arvates pole selle kohta mingeid tõendeid.
„Kõhulahtisust võivad põhjustada piima halb kvaliteet, kõikuv kuivainesisaldus või käsitsemisvead, näiteks probleemid hügieeni, söötmistemperatuuri või muu sarnasega. Kui vasikas on koos emaga, joob ta piima 20 protsenti oma kehakaalust, mis annab kasvamiseks piisavalt energiat ja tagab tervise.
55 kg raskuse vasika puhul on 20 protsenti kaalust 11 liitrit piima päevas.

VÕIMALIKULT PALJU PIIMA
Kui piima hind on kõrge ja kvaliteet hea, on eesmärk saada piima võimalikult palju. Seega tasub anda kasvu suurendamiseks 8–10 liitrit piima esimese 3–4 nädala jooksul, kui vasikas saab kõige rohkem piima, ja vähendada siis kogust 6 liitrini päevas. Seega saab vasikas energiataseme hoidmiseks rohkem kontsentraati ja võib saada ka koresööta ning seejärel kujuneb välja tema seedimissüsteem ja ta on paremini valmis pärast võõrutamist „tavalise“ söödaga toime tulema.
Katsed näitavad, et kui esimese kolme nädala jooksul antakse suur kogus piima (umbes 8 liitrit päevas) ja seejärel neli nädalat väiksem hulk piima, suureneb kontsentraadi tarbimine ja kasv võrreldes strateegiaga, mille puhul kogu piimaga söötmise perioodil antakse mõõdukas kogus piima.
„Piima koguse järkjärguline vähendamine võib olla hea lahendus suunata vasikad sööma kontsentreeritud sööta ja struktureeritud sööta ning tagada neile esimesel kolmel kuni neljal nädalal, kui neile antakse ainult piima, piisav energia ja hea kasvumäär, misjärel nad saavad hakata kasutama tahkest söödast saadavat energiat,“ ütleb ta.

PAREM LEHM
Üks suurema kasvu eeliseid on see, et vasikal on suurem tõenäosus kasvada paremaks lehmaks.
Mitmes teadusuuringus on samuti selgunud, et suurem kasv piimaga toitmise perioodil on seotud suurema piimatoodanguga esimese laktatsiooni ajal.
„Ühe uuringu käigus selgus, et 100 grammi suurem kasv päevas piimaga toitmise perioodil annab esimese laktatsiooni ajal 155 kg rohkem piima,“ ütleb ta.

 KAALUGE VASIKAID
Camilla Schilling Pedersen soovitab vasikaid kaaluda, et teil oleks kasvuga seoses võimalik lähtuda konkreetsetest numbritest. See annab fookuse, motivatsiooni ja võimaluse seade konkreetseid eesmärke. Vasikaid tuleks seega kaaluda sündimisel ja uuesti siis, kui nad on 8 nädala / 56 päeva vanused (või võõrutamisel).
„Sellel perioodil peaks vasikas olema oma sünnikaalu kahekordistanud,“ ütleb ta.
Kasvu saab mõõta ka müügiloleva kaalu mõõtmise lindi abil.