Hoidke vasikas külma ilmaga kuivana

Kui ilm läheb külmaks, kasutab vasikas rohkem energiat, mistõttu on tal vaja rohkem energiat ka saada.

Talve, külma ja niiske ilma puhul tasub vasikatele ohkem tähelepanu pöörata. Alla 3-nädalane vasikas tunneb külmastressi juba siis, kui temperatuur langeb alla 15 kraadi. Kui vasikal hakkab külm, võib ta haigeks jääda, seega peab vastsündinud vasikas võimalikult kiiresti kuivaks saama. Võib lasta lehmal ta kuivaks lakkuda või kuivatada teda käsitsi. Soojendav lamp on hea abivahend nii vastsündinud vasika kuivatamiseks kui ka haige, kõhulahtisuse all kannatava vasika kuivana hoidmiseks.

Kas vasika jalad on külmad, kui ta õlgedel lebab? Kui jah, siis ta külmetab. Vasikalatrisse tuleb iga päev allapanu lisada. On oluline, et latter oleks kuiv, sest nii on olemas parimad tingimused vasika kuivana hoidmiseks. Kui allapanu on märg, peab vasikas enese soojas hoidmiseks rohkem energiat kasutama.

Hea abivahend vasika soojana hoidmiseks on ka vasikatekk, kuid siis tuleb veenduda, et tekk oleks kuiv, kuna märg tekk võib vasika kiiresti maha jahutada ja avaldada seega vastupidist mõju.

Temperatuurikõikumised
Temperatuurikõikumised on vasika jaoks väljakutse. Külma ilma korral on vasikal pikast ja tihedast karvkattest abi, kuid soojema ilmaga võib see hoopis kahju teha. Kui vasikas higistab ja märjaks saab, jahtub ta temperatuuri langedes kiiremini ja on ka haigustele vastuvõtlikum. Üks viis selle probleemi lahendamiseks on vasika karvkatet kärpida – piisab kahest ribast piki selga.

Lisaenergia andmine
Kui ilm läheb külmaks, kasutab vasikas rohkem energiat, seega on tal vaja rohkem energiat saada. Selleks võib anda vasikale iga päev 10% (st 0,5–1 l) rohkem täispiima. Veel üks lihtne nõuanne on anda vasikale pigem sooja kui külma vett, et ta ei peaks vee soojendamiseks energiat kulutama.

Väärtuslik ternespiim võib immuunsüsteemi tugevdada
Kasutage esimeste poegimisjärgsete päevade piima maksimaalselt ära. Piimas, mida lehm annab esimesel 3–4 päeval pärast poegimist, on rohkesti energiat, rasva, valku ja hormoone, mis on väiksele vasikale eriti kasulikud. Seega tasub seda lüpsta ja kõige väiksematele vasikatele anda. Ternespiima andmisel on positiivne mõju vasika kasvamisele ja vasika soolestiku arengule, mis tagab parema tervise ja võib vähendada palavikuga päevade arvu. Seega saate vasikaid paremini toetada, andes neile suure energiasisaldusega piima (ternespiima).

Autor: Amalie Helene Bonnerup, karjanõustaja, LandboNord; tõlkinud Peter Thomsen, PILT Trading OÜ